Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Forcat Ajrore të Kinës publikojnë videon e sulmit mbi bazën amerikane

Forcat ajrore të Kinës kanë publikuar një video që tregon bombarduesit H-6 duke kryer një sulm të simuluar në atë që duket të jetë Baza e Forcave Ajrore Andersen në ishullin Guam të Paqësorit të SHBA, ndërsa tensionet rajonale rriten.

Pamjet, të publikuara të shtunën në llogarinë e Forcës Ajrore të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit në Weibo, erdhën ndërsa Kina zhvilloi një ditë të dytë stërvitjesh pranë Tajvanit të pretenduar nga kinezët, për të shprehur zemërimin për vizitën e një zyrtari të lartë të Departamentit të Shtetit të SHBA-së në Taipei.

Guam është shtëpia e objekteve kryesore ushtarake të SHBA, duke përfshirë bazën ajrore, e cila do të ishte thelbësore për t’iu përgjigjur çdo konflikti në rajonin Azi-Paqësor.

Videoja mbi dy minutëshe e forcave ajrore kineze, e vendosur me muzikë në sfond, dramatike si për një film të Hollivudit, tregon bombarduesit H-6 duke u ngritur nga një bazë e shkretëtirës. Videoja quhet “Zoti i luftës H-6K shkon në sulm!”.

Në gjysmë të rrugës, një pilot shtyp një buton dhe lëshon një raketë në një pistë të panjohur bregdetare. Muzika papritmas ndalet ndërsa shfaqen imazhet e lëkundjes së tokës, pasuar nga pamjet ajrore të një shpërthimi.

“Ne jemi mbrojtësit e sigurisë ajrore të mëmëdheut; ne kemi besimin dhe aftësinë për të mbrojtur gjithmonë sigurinë e qiellit të mëmëdheut”, kanë shkruar Forcat Ajrore në një përshkrim të shkurtër të videos.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet