Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

DR Cambronero: Pse janë të rëndësishme masat për reduktimin e dëmit të duhanit?

Pirja e duhanit është çështja e epokës sonë. Njerëzit janë të vetëdijshëm për pasojat, por megjithatë, disa prej tyre vendosin të vazhdojnë pirjen e duhanit. Në këtë situatë, mjekët dhe specialistët, përpiqen të gjejnë mënyra që të parandalojnë jo-duhanpirësit të bëhen duhanpirës të rregullt dhe të prezantojnë alternativa të reja më pak të dëmshme për duhanpirësit e rritur që vendosin të mos lënë duhanin.

Historikisht ekziston një ndjenjë mosbesimi mbi informacionet që qarkullojnë mbi duhanin, gjatë viteve 1950-1960, strategjitë e reklamimit në të kaluarën fokusoheshin tek evidentimi i disa cigareve si më të mira se të tjerat. Edhe sot, këto strategji janë ende në vend dhe krijojnë shumë konfuzion në mesin e popullatës dhe duhanpirësve. Kjo është arsyeja pse ekziston nevoja për të përhapur informacion të qartë mbi alternativat ekzistuese të bazuara në shkencë.

Pjesëmarrës në Konferencën Online “Reduktimi i Dëmit të Duhanit”, Dr. Efrain Cambronero Moraga, specialist kryesor në onkologjinë mjekësore në Qendrën e trajtimit të Kancerit në Kosta Rika, u përqendrua tek rëndësia e masave të reduktimit të demit për të shpëtuar jetë. Si mund të shpëtojmë jetë dhe efektet e reduktimit të dëmit të duhanit në sëmundjet e kancerit.

Sipas tij, rreth 80% e 1.3 miliardë përdoruesve të duhanit janë nga vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme dhe sëmundjet e lidhura me duhanin në mbarë botën vrasin tetë milion njerëz.

Ai gjithashtu tha se, duhani nuk është i dëmshëm vetëm për duhanpirësit, por edhe për njerëzit përreth tyre, të njohur si duhanpirës pasivë. Tymi i dorës së dytë gjithashtu vret dhe është një barrë e jashtëzakonshme ekonomike.

Në kohën kur jetojmë, pirja e duhanit konsiderohet si shkaku kryesor i vdekjes së parandalueshme, sëmundjes dhe varfërimit dhe gjithashtu shkaku kryesor i kancerit dhe vdekjes nga kanceri.

Dr Cambronero theksoi se “Nëse asgjë nuk ndryshon, më shumë se 8 miliardë njerëz do të vdesin dhe ky është një problem madhor i shëndetit publik për çdo vend. Konsumimi i cigareve po zvogëlohet, dhe përdorimi i produkteve alternative të duhanit pa djegie është rritur ”.

Qëllimi është të ulim rreziqet shëndetësore për individët dhe shoqërinë e gjerë që lidhen me përdorimin e produkteve të duhanit. Por megjithatë, ka ende shumë kritika kundër Reduktimit të Dëmit të Duhanit, të përqendruara në promovimin e nikotinës, një substancë varësie dhe efikasitetit të paqartë për ndërprerjen dhe zvogëlimin e pirjes së duhanit.

Doktori shpjegon gjithashtu se edhe pse nikotina është përgjegjëse për të bërë duhanpirësit të mos lënë duhanin, ajo është një përbërës jo kancerogjen, por që krijon varësi.
“Të gjitha këto argumente janë të vlefshme pasi duhet të kujtojmë se të gjitha format e duhanit janë të dëmshme dhe nuk ka një nivel të sigurt të ekspozimit. Nuk ka një shkop magjik për t’i bërë njerëzit të lënë duhanin, por ne duhet të përdorim gjithçka që kemi në dispozicion për të parandaluar fillimin e pirjes së duhanit për të ndihmuar duhanpirësit”, tha Dr Cambronero.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet