Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Meta ngre tonet kundër mazhorancës: Ta provojnë të më shkarkojnë, nëse duan të shpërndaj Parlamentin!

Presidenti Ilir Meta ka kercenuar edhe njehere me shperndarje parlamenti pasi eshte pyetur rreth nismës së mazhorancës për të krijuar një ligj për Presidentin dhe kufizimet e tij. Meta ka ngritur tonet duke thënë se nuk ka ligj-antikushtetues që kufizon presidentin.

Më tej Meta ka sfiduar mazhoracnën duke thënë se ta provojnë që ta shkarkojnë dhe të shohin se kush shkarkohet para, duke u kujtuar kështu shpërndarjen e parlamentit.

“Se çfarë bën mazhoranca është një zgjedhje e saj,. Presidenti di vetëm të respektojë kushtetutën dhe i përshtatet dhe do ti përshtatet çdo situate në mbrojtje të kushtetutës. Thelbi është zgjedhjet e lira dhe pluralizimi politik. Asnjë i sëmurë mendor apo i marrosur pas pushtetit të pamerituar e të vjedhur nuk duhet t’i shkojë mendja se presidenti mund të frikësohet apo intimidohet të përmbush misionin e tij.

Që të jetë presidenti i 25 prillit. Nëse ky Parlament nuk i mjafton rekordet negative padyshim që do ngelet si parlamenti i 1 prillit nëse nuk reflekton. I pari është respektimi i marrëveshjes së 5 qershorit. E përshëndes opozitën që ka mbështetu hapjen e listave 100%. I bëhet mirë demokracisë.

Mirë keq ju e keni Presidentin dhe të jeni të sigurt që edhe po t’mos e kishit dhe të kishin mbaruar të gjithë burrat në Shqipëri, gratë e Shqipërisë do ua kalonin grave Bjellorusisë. Se kur ngrihen ata. gratë e Shqipërisë kur ngrihen do tu duket e madhe edhe vrima e miut. Nuk flemë gjumë deri më 25 prill. Këto zgjedhje janë një domosdoshmëri.” tha Meta.

“Nuk ka ligj anti kushtetues nga një parlament si ky që e pengon presidenti që të përmbush misionin e tij. Mazhoranca e ka provuar me Presidentin. 3 me 0. Pavarësisht nga miliardat e shpenzuar. Ky është presidenti i popullit të 2 marsit.

Nuk është i LSI dhe opozitës. Është shtuar populli dhe prapë kërkon shpërndarjen. Duan të shpërndahen para 25 prillit. Unë këtu jam ta provojnë. Duan të më shkarkojnë unë këtu jam. Presidenti ka respektuar dhe do e respektoj” tha Meta.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet