Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Bakteri “arratiset” nga laboratori në Kinë, mbi 3 mijë të infektuar

Kina kthehet ne vend origjine per nje tjeter virus qe po kercenon tashme njerezimin.

Në kryeqytetin e provincës së Gansu në verilindje të Kinës, në Lanzhou, më shumë se 3 mijë njerëz u sëmurën pasi një bakter i “shpëtoi” një kompanie biofarmaceutike që prodhon vaksinat e kafshëve në 2019.

Bakteri në fjalë është përgjegjës për brucelozën. Një sëmundje që zakonisht nuk është ngjitëse tek njerëzit, por mund të shkaktojë ethe, dhimbje të kyçeve dhe dhimbje koke.

Aktualisht, 3,245 njerëz janë testuar dhe kanë rezultuar pozitivë. Autoritetet lokale shëndetësore kanë treguar se deri më sot nuk është raportuar asnjë rast i transmetimit midis njerëzve.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet