Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Nëse kalohen testimet, Italia nis vaksinimin në nëntor

Presidenti i ndërmarrjes bioteknike IRBM Pomesia në Romë, Piero di Lorenzo ka deklaruar që, nëse testet e fazës së tretë të vaksinës së zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe prodhuar nga AstraZeneca do jenë pozitive, në Itali do të mbërrijnë që në muajin nëntor 2-3 milion dozat e para.

Ai tha gjithashtu se pavarësisht pezullimeve të përkohshme, nuk ka asgjë për tu shqëtësuar dhe se faza e tretë dhe e fundit e provave klinike do të vazhdojnë sipas parashikimeve.

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm Luigi Di Maio deklaroi se Itali gjithashtu është duke punuar për një marrëveshje të madhe europiane për vaksinën e Oksfrodit.

Kolosi farmaceutik njoftoi rifillimin e testimeve pas pezullimit të përkohshëm të eksperimenteve, pasi një prej vullnetarëve shfaqi simptoma të lidhur me një inflamacion të rrallë të shyllës kurrizore, i quajtur mielit i tërthortë.

Nga ana e tyre AstraZeneca dhe Oksford pretendojnë se vaksina eksperimentale kundër koronavirusit, e prodhuar prej tyre mund të jetë e disponueshme në treg në fund të këtij viti apo në fillim të vitit 2021, pavarësisht frenimit në fazën e tretë të testimeve.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet