Parketi prej druri ku Kobe Bryant luajti lojën e fundit pritet të dalë në ankand me një vlerë marramëndëse

Sport
Parketi prej druri ku  Kobe Bryant luajti lojën e fundit pritet të

I ndjeri Kobe Bryant njoftoi daljen e tij në pension, nga basketbolli në nëntor 2015.

Në ndeshjen e tij të fundit, më 13 Prill 2016, në fund të sezonit më të keq të LA Lakers kur kaluan, Bryant u dha tifozëve një lojë të shkurtër duke shënuar 60 pikë në fitoren ndaj Utah Jazz.

Numrat që Bryant kishte veshur gjatë karrierës së tij, ishin teta dhe 24. Ato u pikturuan në dyshemenë prej drurit të Staples Center dhe, pas lojës, Bryant nënshkroi emrin e tij brenda numrit tetë. Tani kjo pjesë e drurit me numrin dhe firmën e tij është vendosur në ankand.

Dyshemeja fillimisht u vlersua nga Fondacioni Youth Lakers për 179,100 dollarë, një muaj pas lojës finale legjendare të Bryant.

I përbërë nga katër panele, secila me përmasa katër me tetë metra (48x96 "), shtëpia e ankandeve Heritage Auctions thotë se dyshemeja është" një nga më frymëzueset që Heritage ka pasur privilegjin të paraqesë në botën e shitjeve ".

Në kohën e shkrimit, ofertat ishin në 210,000 dollarë por Heritage Auctions sugjeruan se mund të arrinte deri në 500,000 dollarë.

Që nga vdekja e Bryant dhe vajzës së tij Gianna në janar, mallrat nënshkruese dhe sendet e lidhura me Bryant janë rritur në vlerë.

Menjëherë pas vdekjes së tij, çiftet e linjës së atleteve të firmës Bryant "Kobe" u rritën në mënyrë eksponenciale.

Ankandet e Heritage kanë zbuluar se shitësi do të dhurojë 10 përqind të të ardhurave Fondacionit Sportiv Mamba dhe Mambacita, një organizatë që ekziston për të trashëguar më tej trashëgiminë e Kobe dhe Gianna Bryant përmes përpjekjeve bamirëse në sport. K.K/ LajmiFundit.al

[gallery ids="1064561,1064562"]

ME TE LEXUARAT