Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Mbretëreshë Elizabeta e II do të heqë dorë nga posti, pretendon të bëhet kryeministre vitin e ardhshëm, njofton qeveria

Barbados do të heqë Mbretëreshën Elizabeta II si kryetare e saj e shtetit dhe pasi vendi do të kthehet në republikë vitin e ardhshëm, ka njoftuar qeveria e saj, duke e bërë atë vendin e parë që heq monarkun në gati tre dekada.

Guvernatorja e Përgjithshme e kombit të Karaibeve, Sandra Mason, tha në një fjalim të Martën se “ka ardhur koha të lëmë plotësisht të kaluarën tonë koloniale pas.”

Ajo tha se vendi do të bëhet një republikë që nga nëntori i vitit të ardhshëm, kur feston 55 vjetorin e pavarësisë nga perandoria Britanike.

Mbretëresha është kreu i shtetit të Mbretërisë së Bashkuar dhe 15 vendeve të tjera që më parë ishin nën sundimin Britanik, duke përfshirë Australinë, Kanadanë, Zelandën e Re, Xhamajka dhe disa kombe të tjera në ishujt Karaibe dhe Oqeanin Indian.

Por shumë Barbadanë kanë kërkuar prej kohësh heqjen e statusis dhe bashkë me të, e kthimin e vendit në republikë.

“Barbadianët duan një Kryetar Shteti të Barbados. Kjo është deklarata përfundimtare e besimit në atë se kush jemi dhe çfarë jemi të aftë të arrijmë”, tha Mason, duke lexuar një fjalim të shkruar nga Kryeministrja e kombit, Mia Mottley, në hapjen e Parlamenti të Martën.

“Prandaj, Barbados do të marrë hapin tjetër logjik drejt sovranitetit të plotë dhe do të bëhet një Republikë kur ne të festojmë 55 Vjetorin tonë të Pavarësisë.”

Një burim mbretëror i tha CNN se vendimi është një çështje e qeverisë dhe popullit të Barbados, duke shtuar se ai ishte “blu” dhe ishte “diskutuar dhe biseduar publikisht” shumë herë. K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet