Kim Kardashian, DiCaprio fshijnë instagramin në shenjë proteste ndaj Facebook

Showbiz
Kim Kardashian, DiCaprio fshijnë instagramin në shenjë proteste

Kim Kardashian West, e cila ka një nga ndjekjet më të mëdha në Instagram në botë, tha të martën se do të bashkohej me përdorues të tjerë me ndjekje të lartë në një protestë kundër kompanisë mëmë të Instagram-it Facebook dhe veprimtarisë së saj të dizinformimit dhe urrejtjes.

Leonardo DiCaprio, Jennifer Laërence, Orlando Bloom, Kerry Washington dhe Sacha Baron Cohen janë midis atyre që do të marrin pjesë gjithashtu në protestë, e cila pritet të zhvillohet ditën e sotme.

"Më pëlqen që mund të lidhem drejtpërdrejt me ju përmes Instagram dhe Facebook, por nuk mund të rri pranë dhe të hesht ndërsa këto platforma vazhdojnë të lejojnë përhapjen e urrejtjes, propagandës dhe dezinformimit", shkroi Kardashian Ëest në një postim të botuar në multiple llogaritë e mediave sociale të martën.

Ajo shtoi, "Keqinformimi i shpërndarë në mediat sociale ka një ndikim serioz në zgjedhjet tona dhe minon demokracinë tonë. Ju lutemi bashkohuni me mua nesër kur të 'ngrij' llogarinë time në Instagram dhe FB për t'i thënë Facebook-ut #StopHateForProfit."

Koalicioni i grupeve të të drejtave civile që organizoi bojkotin e reklamave në korrik në Facebook njoftoi të hënën se po u bënte thirrje kompanive dhe personave të famshëm të ndalonin postimin në Instagram për një ditë të Mërkurën për të protestuar ndaj trajtimit të urrejtjes së Facebook në platformën e saj dhe për t'i bërë thirrje kompanisë të ndalonte lejimin politikanët të gënjejnë me reklama politike.

I pyetur në lidhje me njoftimin e Kardashian West, një zëdhënës i Facebook nuk pranoi të komentonte.K.K/ LajmiFundit.al

ME TE LEXUARAT