Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Florida goditet nga uragani më i fuqishëm që ka prekur Tokën, pritet një tjerë…

Uragani Sally ka goditur brigjet e Alabamas dhe Floridas ditën e sotme, duke e bërë tokën të përjetojë erërat më të dëmshme të Kategorisë 2 dhe shi të rrëmbyeshëm.

Erërat e dëmshme tashmë kanë shkaktuar dëme në të dy shtetet. Pjesët e mbeturinave të rrezikshme “janë bërë shumë të shumta”, paralajmëroi policia në Pensacola, Florida, duke u bërë thirrje shoferëve të qëndrojnë larg rrugëve.

Zyra Kombëtare e Shërbimit të Motit në Mobile, Alabama, paralajmëroi njerëzit të evakuohen pasi dyshojnë se mund të ketë përmbytje të egra.

“Asgjë nuk do të zhduket së shpejti,” i tha CNN Drejtori i Qendrës Kombëtare të Uraganeve, Ken Graham. “Erërat, reshjet e rrëmbyeshme të shiut, lëvizja e ngadaltë dhe stuhitë, kjo është një situatë e rrezikshme.”

Energjia është zhdukur për të paktën 459,000 shtëpi në Alabama dhe Florida, njoftoi gjurmuesi i shërbimeve PowerOutage.us.

Zyra e Shërbimit Kombëtar të Motit në Mobile deklaroi një përmbytjeje të shpejtë që rrezikon jetën përvecc katastrofave të tjera që mund të shkaktojë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet