Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Ekspertët: Greqia dhe Italia do të goditen nga cikloni “i ngjashëm me një uragan”

Një fenomen i rrallë meteorologjik do prekë Italinë orët e ardhshme. Ciklon tropikal nga brigjet e Tunizisë po lëviz drejt detit Jon dhe do të prekë Siçilinë dhe Kalabrinë, duke i prekur ato me reshje të bollshme dhe erëra të forta.

Cikloni më vonë do zhvendoset drejt Greqisë, duke shkaktuar një valë intensive të motit të keq. Ky lloj cikloni nuk ndryshon shumë nga uraganët klasikë që godasin sektorin tropikal të Atlantikut, Paqësorit dhe Oqeanit Indian.

Ciklonet tropikale formohen për shkak të nxehtësisë së fshehtë të nxitur nga aktiviteti i konsiderueshëm i stuhisë.

Në oqeanet e Paqësorit Atlantik dhe verilindor, një ciklon tropikal përgjithësisht quhet një uragan, në oqeanet Paqësorë Indiane dhe Jugore quhet ciklon.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet