Amerikanët tashmë mund të mbajnë ‘dinosaur’ në shtëpi, T-rex vihet në shitje

Soft
Amerikanët tashmë mund të mbajnë ‘dinosaur’

Një prej skeleteve më të plotë të botës Tyrannosaurus rex është në shitje.

STAN T. rex, i quajtur pas paleontologut, i cili zbuloi kockat e tij. Ky dinosaur ka ecur në tokë rreth 67 milion vjet më parë. Tani skeleti i tij do të shfaqet në Christie's në New York, në një ankand më 6 tetor, me vlerë prej 6 milion - 8 milion dollarë.

Ai është 13 metra i lartë dhe 40 metra i gjatë përfshirë bishtin e tij, STAN përbëhet nga 188 kocka, duke e bërë atë një nga skeletet më të mëdhenj dhe më të plotë të dinosaurit T. rex në botë.

Kockat e para e saj u gjetën në Formacionin Hell Creek që përfshin pjesë të Montana, Dakota Veriore dhe Jugore në 1987 nga Stan Sacrison, një paleontolog amator.

Fillimisht u gabimisht si kocka të Triceratops, deri në vitin 1992, kur paleontologët vizitorë kuptuan origjinën e tyre të vërtetë.

Më pas u deshën më shumë se 30,000 orë punë manuale për të gërmuar dhe rivendosur skeletin. Studiuesit kanë zbuluar që atëherë se STAN ka mbijetuar edhe me një qafë të thyer gjatë jetës së tij, derisa dy rruazat e tij u bashkuan vetë së bashku.

Ka edhe shenja të plagësh me birë në kafkë dhe një brinjë që mund të jetë thyer nga një tjetër T. rex.

STAN do të kishte peshuar 7-8 tonë, rreth dy herë më shumë se elefanti i sotëm afrikan dhe dhëmbët e tij më të gjatë janë më shumë se 11 inç, me buzë të dhëmbëzuara.K.K/LajmiFundit.al

[gallery ids="1064568,1064569"]

ME TE LEXUARAT