NIH 'shumë e shqetësuar' për efektet anësore nga vaksina AstraZeneca, shtetet tërheqin kërkesat

Soft
NIH 'shumë e shqetësuar' për efektet anësore nga

Administrata e Ushqimit dhe Barnave po rivlerëson nëse duhet lejojë britanikë për të rifilluar një provë të vaksinës së koronavirusit. Ajo u ndal kur një pjesëmarrës pësoi dëmtime në palcën kurrizore. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë filloi menjëherë një hetim mbi çështjen.

"Ne janë shumë të shqetësuar", tha Dr. Avindra Nath, drejtor klinik intramural dhe një udhëheqës i hulumtimeve në Institutin Kombëtar për Çrregullime Neurologjike. "Shpresat e të gjithëve janë te një vaksinë dhe nëse ka ndërlikime të mëdha, e gjithë gjëja mund të dalë nga binarët."

Mbetet një pasiguri e madhe për atë që i ndodhi një pacienti pa emër. AstraZeneca, e cila po zhvillon provën globale të vaksinës që prodhoi me Universitetin e Oksfordit, tha se vullnetari i provës u rikuperua dhe nuk është më i shtruar në spital.

NIH gjithashtu shtoi se nuk dëshiron të vendos në rrezik mirëqenien shëndetësore të një individi vetëm për të marrë një vaksinë.

Sidoqoftë një fëmijë ka deklaruar se kishte marrë vaksinën, fillimisht kishte ndjerë dhimbje dhe nuk po përmirsohej, por ai shprehet se ndihet shumë mirë dhe jashtë rrezikut.

AstraZeneca nuk ka konfirmuar që pacienti ishte prekur nga mieliti tërthor, por Nath dhe një tjetër neurolog thanë se e kuptuan më vonë këtë gjë. Mieliti tërthor prodhon një sërë simptomash që përfshijnë inflamacion përgjatë palcës kurrizore që mund të shkaktojë dhimbje, dobësi muskulore dhe paralizë.

Organi rregullator i Britanisë, Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore, shqyrtoi rastin dhe ka lejuar që gjyqi të rifillojë në Mbretërinë e Bashkuar.

Pavarësisht deklaratave duket se shtetet që bënë porositë e tyre, kanë filluar të tërhiqen. U desh vetëm një rast që Spanja të kthente pas porosinë e vaksinave.

Jo vetëm shtetet por edhe njerëzit kanë filluar ta mohojnë marrjen e kësoj vaksine, sidomos pas deklaratës së NIH.K.K/ LajmiFundit.al

ME TE LEXUARAT