Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Studimi/ Një gaz në Tokë tregon se në Venus po vetë-krijohet jetë

Një gaz ekzistues në Tokë është zbuluar gjithashtu në atmosferën e Venusit. Zbulimi “krejt i habitshëm” i fosfinës mund të nënkuptojë se kemi gjetur “binjakun” e Tokës.

Fosfina ruan praninë e jetës në Tokë. Dhe ideja e se këto re në Venusi janë intriguese.

Në Tokë, fosfina është një gaz i ndezshëm, toksik dhe i prodhuar nga bakteret që nuk kërkojnë oksigjen – si ato në kënetat, ligatinat, llum apo edhe zorrët e kafshëve. Era e saj është krahasuar me kalbjen e peshkut ose hudhrës. Mund të ndodhë edhe kur prishet lënda organike.

Venusi është një planet i pazakontë që shkencëtarët ende po përpiqen ta kuptojnë. Fqinji ynë më i afërt planetar, po rrotullohet prapa në krahasim me planetët e tjerë. Atmosfera e trashë e planetit ndihmon në bllokimin e nxehtësisë dhe sipërfaqja e tij është mjaft e nxehtë për të shkrirë plumbin.

Sipërfaqen e saj është rreth 900 gradë Fahrenheit e nxehtë. Kuverta e sipërme e reve që është 33 deri 39 milje mbi sipërfaqen e planetit është shumë më e butë. Por retë e Venusit janë shumë acidike, të cilat mund të shkatërrojnë shpejt fosfinën.

Atëherë, si arriti atje?

“Diçka krejtësisht e papritur dhe tepër intriguese po ndodh në Venus. Ka filluar të prodhojë papritur sasi të vogla të gazit fosfinë,” tha Sara Seager, ko-autore e studimit dhe astrofizikane dhe shkencëtare planetare në Massachusetts Institute of Technology, në një email.

Studimi u botua të hënën në revistën Nature Astronomy.K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet