Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Studimi UNICEF: Fëmijët në vendet e pasura përballen me obezitetin dhe mungesën e aftësive

Sipas një raporti të UNICEF, shumë fëmijë në vendet më të pasura të botës nuk kanë aftësi themelore në matematikë dhe lexim dhe vuajnë nga mirëqenia e dobët mendore dhe mbipesha.

Raporti rendit 41 vende europiane dhe disa anëtarë të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) mbi temat e shëndetit, aftësitë dhe lumturinë e fëmijëve.

Danimarka, Holanda dhe Norvegjia janë në krye të tabelës, ndërsa Bullgaria, Kili dhe SHBA renditen si vendet më të këqija për të qenë fëmijë në mesin e vendeve me të ardhura të larta.

Sipas UNICEF, rreth 20% e fëmijëve nuk përjetojnë kënaqësi nga jeta në shumicën e vendeve të pasura.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet