Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Foto/ Kërkim brenda një veze dinosauri, asgjë nuk ishte siç e prisnin studiuesit…

Sipas një studimi të ri, trupat e dinosaurve me qafë të gjatë si Brontosaurus rriten dhe bëhen gjigante, pasi plaken. Pamje të pazakonta të fytyrës janë kapur në një fosile.

Këto tipare përfshijnë sy shumë më tepër si njerëzit, të pozicionuar në pjesën e përparme të kokës, si dhe një bri në formë rhino.

“Ne presim që shembull të bëhet një nga fosilet më të rëndësishme në studimin e riprodhimit dhe zhvillimit të dinosaurëve”, tha Martin Kundrát në një email, autori i studimit dhe kreu i Laboratorit PaleoBioImaging në Universitetin Pavol Jozef Šafárik, në Sllovaki.

Ky grup dinosaurësh, të njohur si sauropodë titanosaurianë, ishin të njohur për qafën dhe bishtat e gjatë dhe kokat e vogla. Gjithashtu përfshiheshin në kafshët më të mëdha tokësore që ecnin ndonjëherë mbi Tokë. Kuptimi i origjinës së tyre që në vegjëli, do të hidhte dritë mbi mënyrën e rritjes dhe zhvillimit të tyre.

25 vjet më parë, studiuesit zbuluan një tokë fole të këtyre dinosaurëve, të gërryera nga koha, të Auca Mahuevo në Patagonia, Argjentinë. Një vend ku sauropodët titanosaurian dikur hodhën vezët e tyre 80 milion vjet më parë.

Por studiuesit e vezëve thanë se rrafshimi që ju bë këtij lloji kafshe, e ka bërë të vështirë studimin e një kafke në format tre-dimensionale, deri më sot.

Studim i ri u përqëndrua në atë që studiuesit po e quajnë zbulimin e parë të një kafkë gati të paprekur embrionale të një sauropodi titanosaurian. Kafka ka treguar detaje intriguese, si tiparet e papritura, të fytyrës.

Mikrotomografia Synchrotron, një teknologji e re e fuqishme imazherie, ndihmoi studiuesit të shikojnë brenda strukturës së dhëmbëve të embrionit, eshtrave dhe provave të indeve të buta, si mbetjet e kalcifikuara të muskujve të trurit dhe nofullave të dinosaurit dhe madje edhe dhëmbëve të vegjël.

“Ruajtja e embrionit të dinosaurëve brenda një veze të është jashtëzakonisht e rrallë,” tha John Nudds, pedagogu i paleontologjisë në Universitetin e Mançesterit, në një deklaratë.

“Imagjinoni sauropodët e mëdhenj nga ‘Jurassic Park” dhe konsideroni se kafkat e vogla të bebeve të tyre, ende brenda vezëve janë vetëm disa centimetra të gjatë “.

Bazuar në skanimet e fosileve, studiuesit mund të shikonin brenda vezës dhe të përcaktonin se si dukej fytyra e tyre.

Studimi u botua të enjten në revistën Current Biology. K.K/ LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet