Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Pandemia Covid/ Britania e Madhe ndryshon mendim për mbajtjen e maskës në shkolla

Qeveria britanike ka rishikuar këshillimet e saj për mbajtjen e maskave në shkollat në Angli, pasi konfirmoi se këto të fundit nuk ishin të nevojshm duke shkaktuar kritika për menaxhimin e saj të epidemisë së koronavirusit të ri.

Në rajonet ku transmetimi i virusit është i lartë, të rriturit dhe studentët tani do të duhet të mbulojnë fytyrat e tyre kur lëvizin brenda shkollave të mesme. Mbajtja e maskës nuk do të jetë megjithatë e detyrueshme në klasa, ku rreziqet konsiderohen më të ulëta.

Në pjesën tjetër të vendit, qeveri nuk e rekomandon mbajtjen e maskave, por ka lënë institucionet arsimore të vendosin nëse se është e përshtatshme për situatën e tyre të veçantë”, theksoi Ministria e Arsimit në një komunikatë.

Ky ndryshim i qëndrimit mbështetet në rekomandimet e OBSH-së, të shprehura të premten e kaluar në mbështjetje të mbajtjes së maskave duke filluar nga mosha 12 vjeç për të luftuar kundër transmetimit të COVID-19.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet