Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Greqia stërvit ushtrinë në Mesdhe, lëkundet mbështetja e BE ndaj Athinës

Greqia ka nisur një stërvitje ushtarake në Mesdheun lindor, në mes të tesioneve me Turqinë. Sipas Athinës zyrtare ushtrimet ishin pjesë e trajnimit operacional, i cili përfshinte “mbrojtjen ajrore-detare, luftën kundër nëndetëseve dhe reagimin e parë”.

Greqia nis stërvitje ushtarake në Detin Mesdhe, Gjermania bën thirrje për dialog

▶️Greqia ka nisur një stërvitje ushtarake në Mesdheun lindor, në mes të tesioneve me Turqinë. Sipas Athinës zyrtare ushtrimet ishin pjesë e trajnimit operacional, i cili përfshinte “mbrojtjen ajrore-detare, luftën kundër nëndetëseve dhe reagimin e parë”. Në këtë zonë Turqia ka një anije kërkimore të shoqëruar nga anijet luftarake. Ankaraja ka thënë se aktivitetet do të vazhdojë deri më 27 gusht. 👉Sipas Associated Press, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian deri më tani kanë mbështetur Greqinë, por brenda BE-së ka mosmarrëveshje për një kërkesë të Athinës për të vendosur sanksione ndaj Turqisë. Tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s mbi të drejtat e Detit Mesdhe kanë rritur shqetësimin në të gjithë Evropën, ndërsa Gjermania po bën përpjekjet diplomatike për të ulur tensionet

Gepostet von VOA – Zëri i Amerikës am Dienstag, 25. August 2020

Në këtë zonë Turqia ka një anije kërkimore të shoqëruar nga anijet luftarake. Ankaraja ka thënë se aktivitetet do të vazhdojë deri më 27 gusht.

Sipas Associated Press, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian deri më tani kanë mbështetur Greqinë, por brenda BE-së ka mosmarrëveshje për një kërkesë të Athinës për të vendosur sanksione ndaj Turqisë.

Tensionet mes dy anëtarëve të NATO-s mbi të drejtat e Detit Mesdhe kanë rritur shqetësimin në të gjithë Evropën, ndërsa Gjermania po bën përpjekjet diplomatike për të ulur tensionet

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet