Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shefi epidemiolog suedez: Vala e dytë e koronavirusit? Nuk e pres! Ja çfarë mund të ndodhë

Suedia ka të ngjarë të ketë shpërthime sporadike, por jo valën e dytë të madhe të vjeshtës së infeksionit COVID-19 që do të godasë spitalet, tha epidemiologu suedez dhe arkitekti i strategjisë së tyre koronavirus joortodoks, Anders Tegnell.

Përgjigja e Suedisë ndaj epidemisë është e ndryshme nga pjesa tjetër e Evropës, kështu që të gjitha bizneset, restorantet dhe shumica e shkollave janë të hapura gjatë gjithë kohës, dhe veshja e maskave nuk rekomandohet, gjë që i bën rrugët e qyteteve sedeze të duken ndryshe nga pjesa tjetër e Evropës.

Suedia ka pësuar shumë më shumë vdekje për frymë sesa fqinjët e saj nordikë, por ende jo aq sa disa nga vendet më të prekura si Belgjika, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar.

Numri i rasteve të reja, shtrimet në spital dhe vdekjet ka rënë ndjeshëm në javët e fundit. Por mes shumë suedezëve ekziston frika se vendi do të goditet nga një valë e dytë e fortë e epidemisë.

“Ne nuk besojmë se do të kemi një valë të dytë klasike si ato që shohim në pandemitë e gripit kur të kemi përsëri një përhapje të infeksionit në komunitet,” tha Tegnell për kanalin suedez TV4.

“Kjo sëmundje duket se funksionon ndryshe. Virusi përhapet kryesisht nëpër pikat e nxehta, kështu që me siguri do ta shohim – dhe kjo është saktësisht ajo që po ndodh në Evropë gjatë vjeshtës – pikat e nxehta në vende të caktuara si komunitetet e punës.”

Me një numër vdekjesh prej 6,000, përfshirë shumë në shtëpi pleqsh, që ndodhën gjatë marsit, prillit dhe majit, Tegnell dhe strategjia e tij kanë ndarë shoqërinë, si brenda ashtu edhe jashtë Suedisë.

Një grup shkencëtarësh që kanë kritikuar këtë qasje, dhe ndonjëherë kanë pasur një debat shumë të nxehtë me Tegnell, tani po paralajmërojnë përhapjen e virusit përsëri kur të hapen shkollat ​​dhe u kërkojnë autoriteteve të marrin masa në një nivel më të lartë.

“Unë mendoj se të gjithë duhet të shqetësohen për këtë sëmundje sepse vazhdimisht shkakton probleme dhe është shumë e paparashikueshme,” tha Tegnell. “Por fakti që ne do të kthehemi në gjendjen që kemi pasur në pranverë – nuk e shoh që po ndodh.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet