Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Riinfektohen dy pacientë të shëruar, ekspertët: “Herën e dytë, imuniteti është jetëshukrtër…”

Sipas një raporti mediatik, dy pacientë të rikuperuar nga coronavirusi në Holandë dhe Belgjikë kanë kontraktuar përsëri virusin.

Pacienti holandez është një person i moshuar me një sistem të dobësuar imunitar, ndërsa pacienti belg ka simptoma të buta, raportoi të martën transmetuesi holandez NOS, duke iu referuar deklaratave të virologëve.

Rasti i pacientit në Belgjikë tregon se antitrupat që ai zhvilloi gjatë infeksionit të parë nuk ishin të mjaftueshme për të shmangur një infeksion të dytë me një variant pak më të ndryshëm të virusit, tha virologu Marc Van Ranst.

“Ky nuk është një lajm i mirë”.

Ai tha se nuk ishte e qartë nëse raste të tilla janë të rralla apo nëse ka shumë më tepër njerëz që infektohen përsëri pas gjashtë ose shtatë muajsh.

Rasti i një burri në Hong Kong i cili u infektua përsëri me virus katër muaj e gjysmë pas shërimit të tij shkaktoi shqetësime të hënën.

Ndërsa ai pati simptoma të tilla si ethe, kollë me pështymë dhe dhimbje koke për herë të parë, ai mbeti pa simptoma me infeksionin e dytë.

Fakulteti Mjekësor i Universitetit të Hong Kongut kishte njoftuar në Twitter se kishte zbuluar rastin e parë në botë të personit të riinfektuar me të COVID-19.

Rasti sugjeron që “imuniteti pas infeksionit natyror mund të jetë jetëshkurtër”.

Një infeksion i ri i vërtetë, si në rastet në Holandë, Belgjikë dhe Hong Kong, kërkon, sipas virologëve, një ekzaminim gjenetik të virusit si për infeksionin e parë ashtu edhe për të dytin.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet