Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ekspertët/ Uragani Laura paraqet kërcënim për çisternat e naftës

Industria amerikane e energjisë ka filluar përgatitjet e një uragani që pritet të godasë shtetin. Ata po tregojnë kujdes në ambjentet e prodhimit të naftës, kjo për t’i paraprirë problemet që solli Uragani Katrina në vitit 2005.

Stuhia do të fitojë forcë dhe do të bëhet një uragan i madh me erëra të paqëndrueshme, 115 milje në orë (185 km në orë), sipas Qendrës Kombëtare të Uraganit.

Intensifikimi do të sjellë të paktën një stuhi prej 10 metrash (3 metra) në brigjet e sipërme të Teksasit dhe mund të prodhojë një uragan shkatërrimtar të kategorisë 4, tha Chris Kerr, një meteorolog në ofruesin e të dhënave të bujqësisë, energjisë dhe motit DTN.

Të hënën, u mbyllën 1.5 milion fuçi naftës e papërpunuar, 82% e prodhimit e mbledhur në det të hapur, në Gjirin e Meksikës.

Refinatorët ndaluan përpunimin e të paktën 1.8 milion bpd të përpunimit të naftës, 10% të kapacitetit të përgjithshëm të SH.B.A.-së, sipas të dhënave të Reuters. Çimet e benzinës u rritën të marten, duke arritur në 10.3% deri të enjten.

Cheniere Energy Inc, eksportuesi më i madh amerikan i gazit natyror të lëngshëm, ka evakuar stafin dhe pezulluar operacionet në terminalin e eksportit të tij Sabine Pass LNG në kufirin Texas / Luiziana.

Motiva Enterprises, Total SA dhe Valero Energy filluan prerjen e operacioneve në Port Arthur të tyre, të tre proceset e kombinuara kanë mbledhur më shumë se 900,000 bpd naftë, deri më tani. K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet