Këshilltarja e Trump ‘konfirmon’ humbjen e zgjedhjeve presidenciale…

Bota
Këshilltarja e Trump ‘konfirmon’ humbjen e zgjedhjeve

Këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë Kellyanne Conway njoftoi të Dielën në mbrëmje se ajo do të largohet nga posti i saj në fund të muajit ndërsa burri i saj, George Conway, tha se ai ishte duke u tërhequr nga Projekti Lincoln, të dy duke cituar një nevojë për t'u përqëndruar në familjen e tyre.

"Do të largohem nga Shtëpia e Bardhë në fund të këtij muaji. George po bën gjithashtu po bën përgatitjet," tha Kellyanne Conway në një deklaratë.

"Ne nuk jemi dakord për shumë gjëra, por ne jemi të bashkuar në atë që ka më shumë rëndësi: fëmijët. Katër fëmijët tanë janë adoleshentë dhe kanë nevojë për ne, sidomos me fillimin e vitit të ri shkollor në një kohë pandemie. Si miliona prindër në mbarë vendin e dine se kur fëmijët e ndjekin mësimin nga shtëpia, kanë nevojë për një person që t’i kontrollojë dhe t’i ndihmojë.

Kellyanne Conway ka planifikuar të flasë në Konventën Kombëtare të Republikës këtë javë, por është e paqartë nëse ajo do të bëjë akoma.

Njoftimi i mbrëmjes së së Dielës shënon një fund të befasishëm për karrierën e Kellyanne Conway në Shtëpinë e Bardhë, ku ajo fitoi një reputacion si një nga mbrojtësit më të ashpëra të Presidentit. Ajo në vitin 2016 pasi u bë menaxherja e parë femër e fushatës që fitoi një garë presidenciale.

Të arrish kaq shumë në administratën e Trump dhe të dorhiqesh para zgjedhjeve, për një grua si Conway, vendimi ka qenë i papritur dhe të gjithë po presin për një shpjegim.

Nga Donald Trump nuk ka ende asnjë reagim.K.K/ LajmiFundit.al

ME TE LEXUARAT