Koronavirusi iu merr jetën dy pacientëve në Greqi, gjithsej raportohen 238 viktima

Bota
Koronavirusi iu merr jetën dy pacientëve në Greqi, gjithsej

Edhe dy vdekje të tjera nga koronavirusi konfirmohen sot në Greqi, ku një burrë dhe një grua ndërruan jetë në Kavala dhe Larissa përkatësisht, duke e çuar numrin e viktimave në 238.

Në orën 10:00 të mëngjesit të së prentes një grua 85-vjeçare vdiq në ICU të Spitalit të Përgjithshëm Universitar të Larissa për shkak të komplikimeve nga koronavirusi i ri, pasi ajo vuante nga fibrilacioni atrial, hipertensioni dhe diabeti.

Pak më parë, në 08:40 të mëngjesit, një burrë 52-vjeçar gjithashtu humbi jetën për shkak të Covid-19.

Pacienti nga zona e Kavallës u pranua në Njësinë e Infeksioneve Speciale të Spitalit të Përgjithshëm Universitar të Alexandroupolis më 26 korrik, pasi ishte pozitiv për koronavirusin e ri, ndërsa disa ditë më parë, më 7 gusht, ai u pranua në ICU, pasi shëndeti i tij u përkeqësua.

Në fakt, për të përmendur faktin se 52-vjeçari nuk kishte sëmundje themelore, diçka që shkaktoi shqetësim intensiv për mjekët dhe për këtë arsye përfaqësuesi i Ministrisë së Shëndetësisë Sotiris Tsiodras u njoftua menjëherë për koronavirusin e ri.

ME TE LEXUARAT