Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Beteja ndaj pandemisë Covid/ Hong Kongu ofron testime falas për banorët

Hong Kongu ka vendosur të testojë falas 7.4 milionë banorë, për të parandaluar përhapjen e COVID-19 në vend.

Kryetarja Carrie Lam në një deklaratë për mediat u shpreh se testimet masive do të nisin më 1 shtator dhe do të zgjasin për dy javë. Edhe pse rastet ditore po bien, Lam e përshkruajti situatën në Hong Kong si “kritike” me “numër të lartë të rasteve”.

Disa këshilltarë lokalë kanë ngritur shqetësime se Kina mund të përdorë testet për të grumbulluar ADN-të për qëllime të mbikëqyrjes. Një gjë të tillë është kundërshtuar nga Lam, duke e quajtur akuzë të rrejshme.

Hong Kong numëron më shumë se 4600 të infektuar me COVID-19, ndërsa 75 persona kanë humbur betejën me virusin.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet