Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

VIDEO/ Lideri i opozitës ruse në gjendje të rëndë, u transportuar pa ndjenja në ambulancë

Figura kryesore e opozitës ruse Aleksei Navalni është në gjendje të rëndë në një spital në Rusi pasi dyshohet se është helmuar.

Ai u ndje keq gjatë një fluturimi dhe avioni bëri një ulje urgjente në Omsk, tha zëdhënësja e tij Kira Jarmish, duke shtuar se ata dyshuan se diçka ishte përzier në çajin e tij.

Kremlini i uroi Navalnit një “shërim të shpejtë”. 44 vjeçari, njihet si një kritik i fortë i Presidentit Vladimir Putin.

Në qershor ai tha se votimi për reformat kushtetuese ishte një “grusht shteti” dhe “shkelje të kushtetutës”. Reformat lejojnë presidentin Putin të shërbejë edhe dy mandate të tjera.

“Këtë mëngjes Navalni po kthehej në Moskë nga Tomsk. Gjatë fluturimit, ai u ndje i sëmurë. Avioni bëri një ulje urgjente në Omsk. Alexei ka helmim toksik. Ne dyshojmë se Aleksi ishte helmuar nga diçka e përzier në çajin e tij. Ishte e vetmja gjë që ai piu që nga mëngjesi. Mjekët po thonë që agjenti toksik përthithet më shpejt përmes lëngut të nxehtë. Tani për tani Alexei është pa ndjenja.”, shkroi Kira Jarmish në Twitter.

Më vonë ajo tha se Navalni ishte në respirator dhe në gjendje kome, dhe se spitali tani ishte plot me oficerë policie. Ajo tha se ata më vonë kishin kërkuar të kontrollonin gjërat e tij.

Zëdhënësja e Navanit gjithashtu tha se mjekët fillimisht ishin të gatshëm për të shkëmbyer çdo informacion, por më vonë ata pretenduan se testet e toksikologjisë ishin vonuar dhe “ishin duke luajtur për më shumë kohë, dhe jo duke thënë ato që dinë”.

Ajo shkroi në Twitter përsëri se gjendja e Navalnit nuk kishte ndryshuar dhe ai ishte akoma pa vetëdije.

Gruaja e Aleksei Navalny, Julia dhe doktoresha e tij Anastasia Vasilieva, kishin mbërritur në spital, por iu mohua hyrja, tha Jarmish.

Agjensia e lajmeve Tass citoi një burim në Spitalin e Urgjencës Omsk të thoshte: “Alexei Navalni, i lindur në 1976. Në kujdes intensiv nga helmimi”.
Sidoqoftë, zv.drejtori i spitalit më vonë u tha mediave se nuk ishte e sigurt që Navalni të ishte helmuar, megjithëse “helmimi natyror” ishte një nga diagnozat që po konsiderohej.

Anatoli Kaliniçenko tha se mjekët “vërtet përpiqeshin të shpëtonin jetën e tij”.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov më vonë tha se i uron Navalnit një shërim të shpejtë dhe se autoritetet do të konsideronin miratimin e trajtimit jashtë vendit nëse kërkohej.

Në mediat sociale kanë qarkulluar pamjet që tregojnë se si Navalni është marrë me auto-ambulancë në pistën e aeroportit. Video të tjera shqetësuese duket se tregojnë Navalnin në dhimbje të forta gjatë fluturimit.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet