Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Situata në Bjellorusi, Macron bashkëpunon me Rusinë

Presidenti francez, Emmanuel Macron propozoi sot modernesimin evropian, në përmbushim me Rusinë, ndërmjet aktorëve të ndryshshëm në krizën në Bjellorusi.

“Një dialog ndërmjet autoriteteve të veta, opozitës dhe shoqërisë civile është thelbësore”, tha Macron.

“Shpresimi që është ky dialog i mundshëm për vendosjen nga vetë bjellorusët, unë mund të jesh më i mundur për t’u dhënë më shumë shërbime, por do të ofrosh mundësi të jesh i dobishëm dhe të mundësosh nga bjellorusët, kështu që mund të jesh më i lirë, të kesh OSBE-në, Për më tepër Rusinë në dialogun e Kërkuesve ”, theksoi presidenti francez, përkrah kancelares gjermane, Angela Merkel.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet