Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Studimi/ COVID-19 mund të shkaktojë diabet të tipit 1 tek fëmijët e infektuar

Covid-19 mund të çojë në diabet të tipit 1 tek fëmijët e infektuar me COVID 19, shprehen të shqetësuar studiuesit.

Akademikët në Imperial College London bënë një studim se sa të rinj ishin diagnostikuar në pesë njësi pediatrike në të gjithë kryeqytetin.

Rreth 30 fëmijë u diagnostikuan me diabet tip 1 midis 23 marsit dhe 4 qershorit, zbuluan ekspertët. Ata thanë që kjo ishte afërsisht dyfish sasia që zakonisht diagnostikohet, e cila nuk drejtohet nga mbipesha si diabeti tip 2.

Pesë nga fëmijët kishin testuar pozitivisht për koronavirusin ose ka të ngjarë ta kenë pasur atë në të kaluarën, duke bërë që shkencëtarët të bëjnë lidhjen.

Por ata paralajmëruan se kjo shifër mund të ketë qenë një nënvlerësim sepse nëntë prej fëmijëve nuk u testuan.

Ekspertët sugjerojnë që COVID 19 mund të sulmojë drejtpërdrejt qelizat në pankreas, të cilat janë jetësore për prodhimin e insulinës.

Sëmundja – e diagnostikuar tek fëmijët ndalon trupin të prodhojë insulinë të mjaftueshme për rregullimin e glukozës në gjak. Nëse nivelet janë vazhdimisht shumë të larta, kjo mund të çojë në vdekje.

Diabeti i tipit 1 mund të mjekohet me disa injeksione ditore të insulinës ose duke përdorur një pompë insuline për të mbajtur nën kontroll nivelin e glukozës në gjak, shkruan Dailymail.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet