Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Trump miraton shpimin e puseve të naftës, në Alaskës, rrezikohen këto kafshë…

Administrata e Trump të hënën finalizoi një plan që lejon shpimin e puseve për të lejuar shpimin e naftës dhe gazit në Alaksë.

Toka prej 19 milion është shtëpia për e shumë kafshëve të egra, përfshirë këtu arinjtë polar të cilët rrezikojnë të zhduken.

Alaska ka qenë për dekada jashtë planit për hapjene puseve të naftës deri më sot.

Projekt-ligji i miratuar nga republikanët në vitin 2017 krijoi hapësirën për marrjen me qira të naftës dhe gazit, një shtyllë kryesore e axhendës mbi energjinë për Presidentit amerikan Donald Trump. Interesi i këtij të fundit ka të bëjë me zgjerimin e hapsirave të prodhimit të karburantit.

Departamenti i Brendshëm mund të bjelë ose marrë me qira naftë dhe gazë nga ANWR deri në fund të vitit por jo më shumë, tha sekretari David Bernhardt në një telefonatë konferencë me reporterët. K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet