Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Rusia nis prodhimin e vaksinës në seri, kur do të jetë gati për tregun

Rusia ka prodhuar serinë e parë të vaksinës së saj të re anti-Covid, njoftoi të shtunën Ministria e Shëndetësisë.

Disa shkencëtarë thanë se kanë frikë se me këtë aprovim të shpejtë, Moska ka qëllim t’i japë rëndësi prestigjit kombëtar për garën e vaksinës, jo sigurisë që i jep njerëzve për shëndetin e tyre.

Rusia ka thënë që vaksina, pritet të dalë në fund të këtij muaji ndërsa po prodhohet nga Instituti Shtetëror Gamaleya. Rusia më 11 gusht, ishte vendi i parë në botë që regjistroi një vaksinë, duke e quajtur Sputnik V, njëlloj si sateliti i parë artificial i lëshuar në hapësirë nga Bashkimi Sovjetik.

Presidenti rus, Vladimir Puthin, bëri njoftimin e bujshëm duke thënë se ishin shteti i parë që solli vaksinën, por ka pasur dyshime mbi efikasitetin dhe sigurinë e produktit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet