Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Foto/ Këta robot mund të sinjalizojnë bomba të pashpërthyera në det

Z. Hanham është një bashkëthemelues i Spectrum Offshore, një firmë anketimi detare që bën shumë punë në Grykën e Thames.

Firma e tij merret me të gjitha llojet e anketave detare, por së fundmi fokusi është vendosur në gjetjen e minave të pashpërthyera.

Në Grykën e Thames por jo vetëm, aty ku më së shumti u kryen edhe bombardimet e Luftës së Dytë Botërore, është zbuluar se ka me mijëra municione të pashpërthyera. Kjo është arritur nëpërmjet një roboti i cili mund të sinjalizojë çdo bombë e pakapshme nga syri I njeriut.

“Ju mund të gjeni një sasi të konsiderueshme të bombave që kanë nevojë për hetim të mëtjeshëm,” thotë ai.

Ky projekt është i mirë pasi nuk është as i kushtueshëm, as punonjësit detar nuk kanë përse të rrezikojnë jetën e tyre.

Menaxherët e këtij projekti kanë thënë se deri tani kanë marrë vetëm mostra për analizë dhe se nuk e kanë vendosur ende nëse do të vndosin tuba rreth zonave të minuara apo do ti shpërthejnë ato. K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet