Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

CNN: Gara për vaksinën e përgatitur më shpejtë, pa siguri, por miliarda dollarëshe

Vaksina e Covid-19 është më e shpejta që është zhvilluar ndonjëherë, pasi shumica duan nga 10 deri në 15 vite kohë.

Por shkencëtarët tani po sfidojnë veten ta bëjnë brenda një viti.

Dhjetra ekipe kërkimesh në të gjithë botën po punojnë për të zhvilluar një vaksinë për SARS-CoV-2, virus që shkakton Covid-19, duke përdorur një përzierje të teknikave të teknologjive të reja.

Financimi i një vaksine nuk ka qenë kurrë më i madh se këtë herë, me miliarda dollarë derdhje nga e gjithë bota për të bërë një produkt që mund të ndihmojë për të kontrolluar pandeminë, ku dallohet SHBA, Kina dhe Evropa që kanë investuar më shumë.

Para se vaksina të dalë në treg duhet bërë shumë punë përpara.

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përshpejtojë, ja çfarë do të duhet për të sjellë një vaksinë tek masat dhe si secili nga tre lojtarët më të mëdhenj po largohen në përpjekjen e tij për ta bërë atë sa më shpejt të jetë e mundur.

CNN e demostron me foto:

K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet