Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Shqiptarja infekton burrin e fëmijët pas u kthimit në Itali, qëndroi disa ditë në Shqipëri

Tre nga 5 të infektuarit në zonën e Ternit në Itali janë anëtarët e një familje shqiptare.

Mediat e vendit fqinj raportojnë se shkak është bërë kthimi nga Shqipëria i një 53-vjeçareje e cila e kishte marrë koronavirusin në vendin e saj dhe për pasojë ua kaloi edhe familjarëve.

Ajo kishte qëndruar për disa ditë në Shqipëri dhe me të mbërritur në Itali, të parët që infektoi ishin fëmijët e saj 14 dhe 22-vjeç, si dhe bashkëshortin.

Familja shqiptare është e karantinuar në shtëpi pa simptoma. Gjatë kalimit për në shtetin italian 53-vjeçarja nuk u gjurmua as nga autoritetet shqiptare, duke lejuar një vatër virusi të shpërndahet në një shtet tjetër.

Kujtojmë se masat e sigurisë në aeroportin e Rinasit kanë qenë shpesh një ankesë e vazhdueshme për udhëtarët të cilët kanë krijuar grumbullime masive.

Shtimi i rasteve në Shqipëri ka bërë po ashtu që dogana greke të vërë kufizime të forta për shtetasit shqiptarë që duan të kalojnë kufirin.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet