Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shpërthimi në Liban, qytetarët kërkojnë rrëzimin e qeverisë

Edhe pse akoma në zi, Bejruti i kthehet protestave anti-qeveritare. Mbrëmjen e djeshme dhjetëra njerëz protestuan pranë parlamentit ku pati edhe përleshje të vogla me policinë.

Shkaku i kësaj proteste ishte shpërthimi i së martës, për të cilin zyrtarët thonë se u shkaktua nga 2,750 ton nitrat amoniumi të ruajtur në mënyrë të pa sigurt që nga viti 2013.

Qytetarët mendojnë se pakujdesia e qeverisë shkaktoi shpërthimin, i cili shkaktoi mbi 157 të viktima dhe plagosi rreth 5,000 të tjerë.

Mes tyre kishte edhe shumë persona të cilët mendonin se shpërthimi erdhi si pasojë e një sulmi me raketë, për shkak të disa pamjeve të cilat po qarkullojnë online.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet