Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Pas shpërthimit, Libani gjendet në krizën e ushqimit pa asnjë rezervë gruri

Qeveria e Libanit nuk ka asnjë rezervë strategjike të drithërave dhe shpërthimi i së martës shkatërroi stoqet e mbajtura private në silonën e vetme të madhe të grurit, tha për Reuters ministri i ekonomisë, një zyrtar i SHBA dhe një ekspert rajonal i drithërave.

Shkatërrimi i strukturës së kapacitetit 120,000 tonë dhe i portit, pika kryesore e hyrjes për importin e ushqimit, do të thotë që blerësit do të duhet të mbështeten në lehtësirat më të vogla të depozitimit privat për blerjet e tyre me grurë pa rezerva qeveritare për të rënë përsëri, duke përkeqësuar frikën e ushqimit dhe mungesat.

Libani, një komb me rreth 6 milion njerëz, blen pothuajse të gjithë grurin e tij nga jashtë. Por planet e sigurisë së ushqimit të shtetit nuk përfshinin mbajtjen e një rezerve nga qeveria, një praktikë e zakonshme në shumicën e vendeve të varura shumë nga importet, për t’u përdorur në rast emergjencash.

“Për sa i përket silosave të grurit, kjo ishte e vetmja më e madhe,” i tha medias prestigjoze Maurice Saade, përfaqësuesi i Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) në Liban. “Funksioni kryesor i portit të Bejrutit nuk ka për qëllim të rezervave strategjike të grurit. Funksioni i tij kryesor është funksionimi që shërben si depozitë e përkohshme për grurin e importuar derisa gruri të transportohet në mullinj,”tha ai.

Dhjetra persona rezultojnë ende të humbur pas shpërthimit të së martës në portin që vrau të paktën 154 njerëz, u plagosën 5,000 dhe la deri në 250,000 të pastrehë, në një vend tashmë të bllokuar nga një shkrirje ekonomike dhe një rritje e rasteve të koronavirusit. Me bankat në krizë dhe një nga ngarkesat më të mëdha të borxhit publik në botë, Ministri i Ekonomisë Raoul Nehme ka thënë se Libani kishte burime “shumë të kufizuara” për t’u marrë me fatkeqësinë, e cila sipas disa vlerësimeve mund t’i ketë kushtuar kombit deri në 15 miliardë dollarë.

Prapëseprapë, Nehme ka siguruar publikun se nuk do të ketë krizë mielli apo buke. Kur u pyet nga Reuters të enjten në lidhje me rezervat e qeverisë, ai tha se nuk kishte asnjë. Ai gjithashtu tha se ministria e tij kishte planifikuar të krijonte një rezervë strategjike prej rreth 40,000 ton por nuk kishte arritur ta bënte akoma.

“Pashë që ne nuk kishim një gjendje strategjike, vendosëm të blinim një dhe morëm miratimin e këshillit të ministrave,” tha ai, duke shtuar se ata kishin qenë në fazat e fundit të negociatave.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet