Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

SHBA/ Konfirmohen të paktën 6 të vdekur nga stuhia tropikale

Të paktën gjashtë vetë u vranë nga stuhia ditën e djeshme në qytete të ndryshme të New York-ut. Stuhia Tropikale pasoi me tornado dhe shira të rrëmbyeshëm pëergjat bregut të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi bëri një ulje në tokë si uragani në Karolinën e Veriut, ku shkaktoi përmbytje dhe zjarre që zhvendosën dhjetëra njerëz.

Dy njerëz vdiqën kur Isaias goditi një shtëpi në Karolinën e Veriut. Një person tjetër vdiq në Pensilvania kur automjeti i tyre u përfshi në rrjedhën e poshtme. Dy të tjerë u vranë nga pemët e rrëzuara nga stuhia në Maryland dhe New York City, dhe një person i gjashtë vdiq në Delaware kur një degë peme mbi të, thanë autoritetet.

Isaias pësoi me erëra të larta deri në 65 km / orë (105 km / orë) më shumë se 18 orë pasi erdhi në breg të detit, por binte erë deri në 45 mph në erë maksimale që nga 10:50 p.m. Sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve. Qendra e stuhisë ishte rreth 45 milje në juglindje të Montrealit, duke lëvizur në veri-lindje në Kanada me rreth 38 km / orë (61 km / orë).

Në Pensilvania lindore, një grua 44-vjeçare Allentoën u vra pasi u ndesh me ujëra të thellë dhe rrëmbyeshëm në një rrugë në Toën Saucon e Epërme që përfshiu automjetin e saj në rrjedhën e së martës pasdite, tha zyra e koronerit të Qarkut Lehigh.

Ndërsa Isai shkoi drejt veriut, lumi Schuylkill në Filadelfia ishte parashikuar që të Mërkurën të arrinte 15.4 metra (4.7 metra), niveli i tij më i lartë në më shumë se 150 vjet. Ditën e martë në mbrëmje, lumi kishte arritur në brigjet e tij në Manayunk me shtresa të ulëta, duke e kthyer rrugën kryesore të në një kanal të mbushur me ujëra të zeza.K.K/LajmiFundit.al

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet