Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Donald Trump paditet nga këngëtari, pasi i përdori këngën në fushatë

Neil Young ka hedhur në gjyq fushatën për rizgjedhjen e Presidentit amerikan Donald Trump të martën, duke e akuzuar atë për shkelje të të drejtave të autorit për interpretimin e këngëve të rocker-it pa leje.

Në një ankesë të paraqitur në Gjykatën e Qarkut në Sh.B.A në Manhattan, Young kundërshtoi luajtjen e “Rockin” në Botën e Lirë “dhe” Rrugës së Djallit “shumë herë në mitingje dhe ngjarje politike, duke përfshirë një tubim të 20 qershorit në Tulsa, Oklahoma.

Young tha që ai është ankuar për përdorimin e këngëve nga Trump që nga viti 2015, dhe se fushata “me dashje” e ka injoruar atë përkundër mungesës së licencës. Ai gjithashtu kishte kundërshtuar kur Trump luante muzikën e tij ndërsa vizitonte malin Rushmore më 3 korrik.

“Kjo ankesë nuk ka për qëllim të mosrespektojë të drejtat dhe mendimet e qytetarëve amerikanë, të cilët janë të lirë të mbështesin kandidatin në zgjedhjen e tyre,” thanë avokatët e Rinj në ankesë. “Sidoqoftë, Paditësi në ndërgjegje të mirë nuk mund të lejojë që muzika e tij të përdoret si një” këngë me temë “për një fushatë përçarëse, jo-amerikane të injorancës dhe urrejtjes.

” Fushata Trump nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment. Young po kërkon shpërblim deri në 150,000 dollarë për shkelje. Lindur në Kanada dhe tani gjithashtu një qytetar amerikan, Young, 74 vjeç, u përfshi në Rock and Roll Hall of Fame si një solo artist në 1995, dhe si pjesë e Buffalo Springfield në 1997.

Muajin e kaluar, dhjetëra artistë përfshirë Aerosmith, Rosanne Cash, Green Day, Mick Jagger dhe Keith Richards, Elton John, Linkin Park, Lorde, Pearl Jam dhe Sia iu bashkuan një letre të hapur duke u bërë thirrje politikanëve të marrin leje përpara se të luanin muzikën e tyre në fushatë dhe ngjarje politike.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet