Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Frymëzoi “Partizanin e vogël Velo”, ndahet nga jeta në moshën 90-vjeçare ‘heroi’ real

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjecare Kostandin Ropi, heroi i subjektit të filmit “Partizani i Vogël Velo”.

Kostandin Ropi lindi në vitin 1930 në fshatin Leshnicë. Ai doli në mal partizan në moshën 12-vjeçare pasi mbeti jetim nga prindërit në moshë fare të vogël.

Në Tiranë përfundoi Shkollën e Bashkuar të Oficerëve dhe Akademinë Ushtarake e më pas shkoi me shërbim në Durrës ku shërbeu për shumë vite.

Fill pas daljes në pension Ropi u rikthye në vendlindjen e tij në Korçë.
Ropi një nga personazhet realë te filmit “Partizan i Vogel Velo”, do të përcillet në banesën e fundit sot në orën 14:00 në qytetin e Korçës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet