Virologia kineze pranon për herë të parë se Covid-19 ka dalë nga laboratori i saj

Bota
Virologia kineze pranon për herë të parë se Covid-19 ka

Pas pretendimeve të Donald Trump dhe shumë të tjerëve se virusi shpëtoi nga një laborator në Wuhan dhe pas kontaktit me lakuriqët e natës u përkeqsua si virus. Sidoqoftë ende nuk dihet sesi arriti kontaktin me njerëzit.

Një virologe kineze e njohur si "Bat Woman" ka deklaruar se virusi vdekjeprurës Covid-19 ka dalë nga laburatori i saj. Sidoqoftë ajo ka përgjigje se nuk ishte ai shkaku i përhapjes.

Shi Zhengli drejton një grup shkencëtarësh në Wuhan, ku mendohet se ka origjinën edhe koronavirui, pasi aty studjohen lakuriqët e natës.

Kina ka hedhur poshtë pretendimet ndërsa Shi nuk u prenoncua deri pas një përgjigje të një emaili për revistën Science, Shi u rikthye në spekulimet.

Ajo tha se ekipi i saj zbuloi virusin në vitin 2019, pasi vëzhguan tek disa pacientë një pneumoni serioze dhe të panjohur. Pas kësaj ata siguruan monstra për t’i studjuar.K.K/LajmiFundit.al

Ajo shtoi: "Para kësaj, ne kurrë nuk kemi qenë në kontakt me ose studiuar këtë virus, as nuk kemi ditur për ekzistencën e tij.

Për 15 vjet, laboratori Shi ka izoluar tre modele koronavirusi që lidhen me atë që infektoi njerëzit, i cili shkaktoi pandeminë Sars në 2003, tha ajo për botimin.

Ajo pretendoi se 2,000 tamponë të tjerë ishin sekuenca gjenetike të marra nga tamponët dhe feçet e lakuriqëve, dhe njëra prej tyre ishte 96.2 përqind e njëjtë me Sars-CoV-2.

Gjithashtu virologia u shpre se studentët e saj të cilët kishin punuar me virusin të cilin po studjonin kishin rezultuar negative. Për këtë ajo i kërkoi Donald Trump të shprehte një ndjesë publike ndaj saj, pasi nuk ka asnjë fakt që virusi të ketë dal nga laburatori i saj.

Richard Ebright, një biolog molekular në Universitetin Rutgers, New Brunswick, tha: "Shumica e këtyre përgjigjeve janë përsëritje formuluese, pothuajse robotike, të deklaratave të bëra më parë nga autoritetet kineze dhe media shtetërore." K.K/LajmiFundit.al

ME TE LEXUARAT