Tre vatrat e nxehta të koronavirusit në Tiranë, epidemiologët: Ka rritje të rasteve te moshat e reja

Aktualitet
Tre vatrat e nxehta të koronavirusit në Tiranë,

Epidemiologët deklarojnë se tre janë vatrat kryesore të infeksionit në kryeqytet. "Kryesisht vatrat më të rëndësishme janë në zonat rurale si 'Astiri', 'Fresku' dhe deri diku 'Kodra e Diellit'.

Vatrat kryesore janë komunitaret pas rihapjes, sidomos nga festat, ditëlindjet që marrin pjesë grupe të rinjsh apo grumbullimet ne ceremoni mortore".

Sipas tyre, dy janë linjat e transmetimit të virusit, linja e familjes dhe punës. "Linja e punës është më delikate për t'u menaxhuar" sipas epidemiologëve të Shëndetësisë, që theksuan edhe një herë se "Vihet re rritje e rasteve te moshat e reja".

ME TE LEXUARAT