Shokon politikani serb: “Vuçiç i gatshëm të pranojë pavarësinë e Kosovës e të jap territoret”

Kosovë&Rajon
Shokon politikani serb: “Vuçiç i gatshëm të

Një deklaratë e papritur është bërë nga lideri i Lëvizjes “Dveri” në Serbi, Boshko Obradoviç, i cili ka pohuar se presidenti, Aleksander Vuçiç, është i gatshëm të pranojë pavarësinë e Republikës së Kosovës.

Në një intervistë për median serbe “Nova.rs” Obradoviç ka thënë se Vuçiç që nga viti 2013 ka treguar se “është i gatshëm të japë pjesë të territorit të shtetit”.

Sipas tij Vuçiç një gjë të tillë e ka premtuar kur ka nënshkruar marrëveshjen e Brukselit. Sipas tij, presidenti serb ka premtuar se do ta njohë pavarësinë e Kosovës përpara se të vinte në pushtet dhe se tashmë duhet të përmbushë një premtim që ka dhënë.

Obradoviç në fund tha se është i bindur se ka pasur negociata sekrete në dy vitet e fundit, ndërsa sipas tij këto negociata tashmë janë përshpejtuar ditëve të fundit.

Kësaj deklarate i është përgjigjur zëvendëskryeministri Nebojsa Stefanoviç i cili tha sot se drejtuesi i Lëvizjes Dyer, Bosko Obradovic, me deklaratën e sotme se Aleksandar Vuçiç ishte i gatshëm të njohë pavarësinë e Kosovës, “padyshim që hutoi Presidentin e Serbisë me partnerët e tij të koalicionit”.

Stefanoviç thotë se Obradoviç “u nxit nga që mentorët e tij Vuk Jeremic, Dragan Djilas dhe Borko Stefanoviç ishin të gjithë të gatshëm të bënin për të qëndruar në pushtet”.

Në një deklaratë të puiblikuar në Tanjug, ai kujtoi për lëvizje të caktuara të liderëve të opozitës ndërsa ata ishin në pushtet dhe theksoi, siç tha ai, idenë “e shkëlqyeshme” të Vuk Jeremic për t’i bërë pyetjen “e famshme” Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë nëse pavarësia ishte shpallur në mënyrë të njëanshme në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

ME TE LEXUARAT