Rusia nis vaksinimin në Tetor

Bota
Rusia nis vaksinimin në Tetor

Autoritetet shëndetësore ruse po përgatiten të fillojnë një fushatë vaksinimi masiv kundër koronavirusit në tetor, tha ministri i shëndetësisë. Mediat ruse cituan Mikhail Murashko të thoshte se mjekët dhe mësuesit do të ishin të parët që do të pranonin vaksinën.

Reuters, duke përmendur burime anonime, tha se vaksina e parë e mundshme e Rusisë do të miratohet nga rregullatorët këtë muaj. Sidoqoftë, disa ekspertë janë të shqetësuar për qasjen e shpejtë të Rusisë. Të Premten, eksperti kryesor për sëmundje infektive në SH.B.A., Dr Anthony Fauci, tha që shpresonte që Rusia – dhe Kina – ishin “në të vërtetë duke testuar vaksinën” para se t’i administrojnë ato kujtdo.

Dr Fauci ka thënë se SH.B.A. duhet të ketë një vaksinë “të sigurt dhe efektive” deri në fund të këtij viti. “Unë nuk besoj se do të ketë vaksina deri tani përpara nesh që ne do të duhet të varemi nga vendet e tjera për të na marrë vaksina,” u tha ai ligjvënësve amerikanë.

Një numër i vaksinave të mundshme të koronavirusit po zhvillohen në të gjithë botën dhe më shumë se 20 janë aktualisht në prova klinike. Murashko, i cituar nga agjensia e lajmeve Interfax, tha se Instituti Gamaleya, një strukturë kërkimore në Moskë, kishte përfunduar provat klinike të një vaksine dhe se dokumentet ishin duke u përgatitur për ta regjistruar atë.

“Ne planifikojmë vaksinime më të gjera për në tetor,” tha ai, duke shtuar se mësuesit dhe mjekët do të ishin të parët që e pranuan atë. Muajin e kaluar, shkencëtarët rusë thanë që gjykimet në fazën e hershme të një vaksine me bazë adenovirus të zhvilluar nga Instituti Gamaleya kishin përfunduar dhe se rezultatet ishin një sukses.

ME TE LEXUARAT