Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Gjermania ofron miliona për Satelitin Europian që kontrollon dioksidin e karbonit

Prodhuesi gjerman OHB-System ka nënshkruar një kontratë prej 445 milion € (400 milion) për të filluar ndërtimin e një rrjeti satelitor për të monitoruar dioksidin e karbonit. Kontrata e kompanisë gjerma është me Agjensinë Evropiane të Hapësirës (Esa), e cila vepron si agjent teknik dhe prokurimi për BE në Kopernikus.

Konstelacioni CO2M do të konsistojë në shkallën e parë të dy anijave, por ekziston një mundësi për një të tretën.

Platformat do të masin gazin serë në të gjithë globin, duke ndihmuar vendet që të vlerësojnë shkallën e emetimeve të tyre.

Sipas marrëveshjes së klimës në Paris, vendet duhet të përpilojnë inventarët e CO2. CO2M do të sigurojë të dhëna mbështetëse.

Qëllimi është që të nisë anijen anijen OHB në 2025 në mënyrë që ata të mund të informojnë qeveritë ndërkombëtare që do të marrim pjesë, në fazën e dytë në vitin 2028.

CO2M bën pjesë në programin e vëzhgimit të Kopernikut të Tokës të Bashkimit Evropian. Ajo përmban një seri sensorë satelitorë të quajtur Sentinels, të cilët monitorojnë gjithçka, nga dëmtimet e bëra nga tërmetet deri tek dëmtimet e shkaktuara nga dora e njeriut.

Kur anija kozmike CO2M kalon në orbitë, monitorimet do të jenë shumë të thjeshta.K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet