Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Mike Pompeo: “SHBA do japë sanksionet e OKB-së për të ndihmuar Iranin”

Kryediplomati amerikan, Mike Pompeo, tha sot se SHBA-ja do të përpiqen të rivendosë sanksionet e OKB-së mbi Iranin, nëse skadon embargo ndërkombëtare e armëve.

“Uashingtoni do të paraqesë, në të ardhmen e afërt, një rezolutë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të zgjatur embargon për shitjet e armëve konvencionale në Teheran, i cili skadon më 18 tetor. Shpresojmë që ajo të miratohet nga anëtarët e tjerë të përhershëm të Këshillit”, deklaroi Pompeo. “Nëse nuk miratohet, ne do të marrim masat e nevojshme për të siguruar që kjo embargo e armëve të mos skadojë”, theksoi ai.

SHBA pretendon të detyrojë rikthimin e sanksioneve ekonomike të OKB-së kundër Teheranit, të hequra si pjesë e marrëveshjes bërthamore ndërkombëtare të Iranit 2015.

Aleatët europianë të Uashingtonit, ndërkohë që treguan gatishmërinë e tyre për të zgjatur embargon e armëve, shprehën rezervat e tyre për një taktikë të tillë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet