Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vasili: Gjiknuri u largua nga tryeza, në 5 orë argument kishte vetëm ndalimin e koalicioneve parazgjedhore

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili deklaron se Damian Gjiknuri ishte sot ai që pas 5 orësh diskutime braktisi tryezën e Këshillit Politik.

Sipas Vasilit, Opozita e Bashkuar ishte gati për konsensus por Gjiknuri në 5 orë nuk kishte asnjë argument për të mbrojtur ndryshimet kushtetuese të njëanshme asnjë argument për të kundërshtuar lista e hapura, por kërkonte vetëm ndalim të koalicioneve parazgjedhore.

Më tej ai thekson se Gjiknurin e presin edhe nesër në Këshillin Politik teksa nuk dihet nëse kjo ofertë vlen në qoftë se miratohen në Kuvend ndryshimet kushtetuese.

”Në 5 orë zero argumente në mbështetje të asaj që duan të miratojnë, zero argumente për të kundërshtuar listat e hapura. Këto përpëlitje dhe ikja nga tavolina i cili u largua nga tavolina dhe dëgjova që deklaroi se edhe po të kishte reflektim ishte gati ta diskutonim nesër. Por ne jemi të palëvizur për një konsensus në këtë tavolinë.
Por argumenti ishte vetëm një, të heqim koalicionet parazgjedhore. Me idenë dështake se do fitojnë zgjedhjet në tavolinë.

Asnjë argument s’ka pasur as këtu, as në rezidencën amerikane, për orë e orë të tëra. Qëllimi është të ndalojnë koalicionin. Rama ka iluzionin se me këto copa peshku do ndalë uraganin. Gjithë ne dhe shqiptarët, ai e pranon publikisht që është humbur dhe do të bëjë gjithçka për ta evituar.

Ne megjithëse përfaqësojmë një shumicë dërrmuese donim të ndërtonim një konsensus. Vetëm një fjali të thjeshtë, lista të hapura. Që ka evituar trauma e përplasje dhe ka mundësuar zgjedhje normale. Rama ka kuptuar se me këto ndryshime të zhbënin marrëveshjen e 5 qershorit, të bënte të tjera ndërhyrje në Kod dhe të minonin procesin.
Ndryshimet e njëanshme u shërbejnë tensionit politik, dhe çuarjes drejt nje izolimi. Kurse 5 qershori hapjes së një rruge të re. ”- tha Vasili.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet