Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Studimi/ Një në katër gjermanë nuk janë shtetas vendas

Më shumë se një e katërta e banorëve në Gjermani janë emigrantë, një rritje kjo me më shumë se 2 % vitin e kaluar, raportoi sot Zyra Federale e Statistikave.

“Rreth 21,2 milionë banorë në Gjermani janë emigrantë ose pasardhës të emigrantëve, ekuivalent me 26% të popullsisë së përgjithshme”, deklaroi institucioni.

Shifra është rritur me 2,1 %, në krahasim me vitin e kaluar, rritja më e ngadaltë që nga viti 2011.

Zyra Federale përcakton këdo, që ka lindur pa shtetësi gjermane ose me të paktën një prind për të cilin vlen ky rasti, se ka një origjinë emigrantësh.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet