Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kina shtrin ‘hartën’ deri në Ekuador, për…

Ekuadori është në rrezik për shkak të shfaqjes së një flote të madhe anije peshkimi kryesisht me flamur kinez në Ishujt Galapagos.

Patrullat po përpiqen të sigurojnë që flota, e cila është e përbërë nga rreth 260 anije, nuk hyn në eko-sistemin delikatë të ujërave ndërkombëtare.

Anijet kineze udhëtojnë në rajon çdo vit në kërkim të specieve detare.

Në vitin 2017, një anije kineze u kap në rezervën detare me 300 tonë jetë të egër, shumica e saj peshkaqenë.

“Ne jemi në gatishmëri, duke kryer mbikëqyrje, duke patrulluar për të shmangur një incident të tillë si ajo që ndodhi në vitin 2017,” u tha gazetarëve Ministri i Mbrojtjes Ecuadorean Oswaldo Jarrin.

Në fillim nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet kineze kur u kontaktua nga BBC News.

Deri kur Ish-kryetari i Quito, Roque Sevilla, i tha The Guardian se një “strategji mbrojtjeje” ishte duke u hartuar për ishujt.k.k/LajmiFundit.al

“Peshkimi i pakontrolluar kinez vetëm në skaj të zonës së mbrojtur po shkatërron përpjekjet e Ekuadorit për të mbrojtur jetën detare në Galapagos,” tha ai.

Presidenti Lenin Moreno ka thënë se Ekuador do të zhvillojë konsultime me vendet e tjera të Amerikës Latine për pasjen e një vijë bregdetare në Paqësorin, kryesisht Kolumbi, Peru, Kili, Panama dhe Kosta Rika, në mënyrë që të formojnë një pozicion të përbashkët rajonal në lidhje me “kërcënimin”.

“Për shkak të asaj pasurie natyrore në atë zonë, ne vuajmë një presion të madh nga flotat e peshkimit ndërkombëtar,” u raportua për gazetën El Universo.

Rezerva Galapagos Detare krenohet me një numër të madh specie peshkaqenësh, duke përfshirë balenat dhe çekiçët.

Ishujt Galapagos janë një sit i Trashëgimisë Botërore të Unesco-s i njohur në mbarë botën për një sërë unikash të bimëve dhe jetës së egër.

Charles Darwin bëri vëzhgime kritike për teorinë e tij të evolucionit në ishuj.k.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet