Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kina kthehet në kërcënim edhe për Japoninë

Një bombë kineze H-6 dhe aeroplan transporti Y-9 fotografuar nga luftëtarët japonezë në misione përgjimi, ka friksuar shtetin fqinjë për një kërcënim të mundshëm.

Piloti luftarak japonez, në Tokio, Koloneli Takamichi Shirota, thotë se vendi i tij është nën presion në në mënyrë të vazhdueshme nga aeroplanë luftarakë që kanë filluar të pilotojnë mbi sipërfaqen e shtetit.

Më shumë se dy herë në ditë, pilotët luftarakë japonezë dëgjojnë sirena, nga vendet e dhomave të gatshme, duke vrapuar drejt avionëve të tyre, gati për të përgjuar një inkursion potencialisht të paidentifikuar në hapësirën ajrore japoneze.

Një incident që ndodhi në mars, në Forcën e Vetë-Mbrojtjes Ajrore të Japonisë (JASDF), ishte Kina. Jo vetëm në këtë rast, por ka pasur rreth 974 raste ku fajtori në shumicën e këtyre rasteve, kanë qenë aeroplanët e luftës të Forcave Ajrore të Ushtrisë Nacionalcclirimtare të Popullit të Kinës (PLAAF).

Shirota thotë se numri i inkursioneve të mundshme po rritet.

“Numri i përleshjeve kundër shkeljeve të hapësirës ajrore ka ardhur duke u rritur me shpejtësi gjatë dekadës së kaluar – veçanërisht në zonën ajrore jugperëndimore”, tha Shirota në një intervistë ekskluzive me CNN. “Rreth 70% e përleshjeve të bëra nga SDF e Japonisë bëhen çdo vit në këtë zonë.”

Ajo zonë jugperëndimore përfshin Ishujt Senkaku – i njohur si Ishujt Diaoyu në Kinë – një grup ishujsh shkëmbor, i pabanuar nën administrimin japonez, por që pretendohet nga Kina si territor i saj.

Ai gjithashtu përfshin Okinawa, shtëpia e bazës ajrore Kadena të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara, e cila vetë e cilëson si “Gurin e Gurit të Paqësorit” dhe është një instalim kyç i SH.B.A.-së për fluturime mbi ujërat e kontestuar të Detit të Kinës së Jugut.

Analistët thonë se është një presion me të cilin po përballen shumë kombe të tjera.K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet