Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Biznesmenët e rrjeteve sociale vendosen para drejtësisë në Kongres

Katër Drejtorë të Përgjithshëm të Teknologjive më të mëdha në botë, Mark Zuckerberg i Facebook, Jeff Bezos i Amazon, Sundar Pichai i Google dhe Tim Cook i Apple ditën e sotme janë thirrur në kongres për të shpjeguar praktikat dhe interesat e kompanive të tyre. Kjo pasi paneli i kongresit vendosi të nis një hetim një vjeçar mbi tregun e industrisë.

Drejtuesit më të fuqishëm të teknologjisë kanë pranuar që të mbyllin kompanitë e tyre, me qëllim që të përdoren për shërbime thelbësore për konsumatorin. Katër CEO-t po deklarojnë nga distanca për në një seancë dëgjimore, të Mërkurën, nga nënkomiteti i Dhomës së Drejtësisë.

Presidenti Donald Trump ndërkohë vazhdoi përpjekjen e tij kundër ndërmarrjeve të mëdha të teknologjisë për ato që ai thotë, pa prova, është paragjykim ndaj tyre dhe konservatorëve në përgjithësi.

Departamenti i Drejtësisë i ka kërkuar Kongresit të rivendosë mbrojtjet ligjore të mbajtura për një kohë të gjatë për platformat në internet si Facebook, Google dhe Tëitter. Ndryshimet e propozuara do të zhveshin disa nga mbrojtjet në shtrat që në përgjithësi kanë mbrojtur kompanitë nga përgjegjësia ligjore për atë që njerëzit postojnë në platformat e tyre.

Shtëpia e Bardhë përmendi një urdhër ekzekutiv të mëparshëm të Trump në atë drejtim dhe kërkesën e drejtuesve rregullatorë për të nxjerrë udhëzime. “Presidenti Trump do të vazhdojë të luftojë kundër censurës së padrejtë, jo-amerikane dhe politikisht të paragjykimeve të amerikanëve në internet,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë të Mërkurën.

Katër CEO të teknologjisë komandojnë korporatat me vlerë më të madhe se vetë ekonomia e shtetit gjerman. Njëri prej tyre, Bezos, është individi më i pasur në botë, ndërsa Zuckerberg është miliarderi i rangut të katërt.

Kritikët vënë në dyshim nëse kompanitë e mbajnë konkurrencën dhe inovacionin,do të rrisin çmimet për konsumatorët dhe përbëjnë një rrezik për shoqërinë.k.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet