Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Studim/ Zjarret në Australi vranë rreth 3 miliardë kafshë

Sezoni shkatërrues i zjarrit në Australi, që shtrihej nga korriku i kaluar deri në mars, ka vrarë shumë më tepër kafshë sesa mendohej më parë, thanë shkencëtarët ditën e sotme, në një raport të ri, pak minuta më parë.

Zjarret shkaktuan shkatërrim të gjerë dhe evakuime masive të pjesës lindore të vendit në fund të vitit 2019, duke vrarë 33 njerëz në të gjithë zonën dhe duke shkatërruar më shumë se 3,000 shtëpi.

Por numri i kafshëve ishte shumë më shkatërruese, sipas një komisioni raportimi nga Fondi Wide World për Natyrën (WWF). Gati 3 miliardë kafshë, përfshirë gjitarët, zvarranikët, zogjtë dhe bretkosat që u vranë ose u shpërngulën gjatë sezonit të zjarrit.

Zjarret preken rreth 143 milion gjitarë, 2.46 miliard zvarranikë, 180 milion zogj dhe 51 milion bretkosë.

Kjo ngjarje është shpallur si fatkeqësia më e madhe në histori.K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet