Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shkrimtarja britanike: Harrojeni valën tjetër në vjeshtë, ne, të sëmurët afatgjatë, jemi vala e dytë

Ajo ka hequr dorë nga gjetja e një “fije logjike” për sëmundjen e saj. Shkrimtarja britanike Jemma Kennedy kontraktoi Covid-19 në mes të marsit dhe sot është një nga të ashtuquajturat “pacientë afatgjatë”, si pjesë e këtij grupi gjithnjë e më të madh të njerëzve në të gjithë botën që përjetojnë akoma simptomat e infeksion, edhe pasi ekanë mposhtur zyrtarisht atë.

“Harrojeni valën e dytë të Covid-19. Ne jemi vala e dytë. Ne kemi nevojë për ndihmë, “shkruan ajo në një blog të botuar në The Guardian.

Në mungesë të përgjigjeve nga mjekët, është e vështirë psikologjikisht të pranohen simptomat…

“Javën e kaluar u dorëzova dhe e kalova tërë ditën në shtrat. Burri im duhet të shkoj në punë dhe të më lërë vetëm.”

Dikur, kur kishte një marrëdhënie të lumtur me trupin e saj, ajo stërvitej, flinte qetë dhe ushqehej mirë. Pastaj me ardhjen e Covid gjithçka u shemb..

“Tani zemra ime po bën pirouet natën, luftoj për të më zënë gjumi, ndjej dhembje në mushkri dhe shpesh me duhet të ulem. Më dhemb shumë koka dhe lodhja më ka mbuluar si një batanie e rëndë”

Në krahasim me shumë njerëz të tjerë që përjetojnë këto simptoma, por që jetojnë vetëm apo duhet të kujdesen për fëmijët ose edhe kanë vështirësi financiare, shkrimtarja ndihet me fat. Kjo është arsyeja pse ajo beson se sistemi shëndetësor duhet të gjejë mënyra për të ndihmuar ata që janë me disavantazh ekonomik dhe janë prekur nga Covid.

Sipas Kennedy, është e nevojshme që tregimet e saj të bëhen të njohura dhe se është e rëndësishme që njerëzit ta dine se cfarë do të thotë të jesh I prekur nga koronavirusi, veçanërisht të rinjtë, të cilëve deri tani iu është thënë shpesh se nuk janë të rrezikuar. “Për disa, më e keqja ka mbaruar, për disa të tjerë akoma, dhe për shumicën, është ende fillimi…”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet