Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Një klinikë në San Paulo hedh në gjyq Oxford-in, për vaksinën

Në një repart COVID-19 në Sao Paulo, Brazil, një dentiste teksa pastron gojën e një pacienti të intubuar deklaron se vendi i saj është më pranë zbulimit të vaksinës, sesa oksfordi. Dentistja Denise Abranches ka qenë pranë personave të infektuar që prej ditës së parë.

Abranches gjithashtu ishte e para nga 5,000 punëtorët kryesorë brazilianë në sistemin e kujdesit shëndetësor që mori pjesë vullnetarisht në provimin e vaksinës ndaj koronavirusit. Vullnetarë së bashku me dentisten ishin edhe disa pacientë nga në Mbretëria e Bashkuar dhe Afrika e Jugut. Duke qenëse ka pasur një reagim pozitiv imunitar ajo ka deklaruar ta hedh në gjyq Universitetin e Oxfordit dhe krijuesin e shumë drograve mjeksore të ndryshme dhe shumkombëshe, AstraZeneca.

“Nuk është Oxfordi e vetmja që duhet të testojë apo krijojë vaksinën që rrit imunitetin ndaj koronavirusit.”
Firma kineze Sinovac filloi gjyqet javën e kaluar në Sao Paulo, dhe gjigandi farmacisë amerikane Pfizer planifikon ta bëjë këtë së shpejti, duke sjellë një garë midis fuqive për të provuar së pari veprimet e tyre të vaksinave.

Në të gjithë qytetin, mjekët e vijës së parë, janë bërë pjesë e provës së vaksinës. Tashmë ata kanë arritur në Fazën e tretë dhe vaksina duket se është efikase.

Procedurat e sigurisë në repart mbeten të rrepta. Ata nuk e dinë ende nëse vaksina funksionon. Dhe për shkak se është një provë e dyfishtë e verbër, askush nuk e di nëse ata kanë pasur vaksinën, apo një dështim.K.K/LajmiFundit.al

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet